Med. Pr. 2006;57(3):263-269
The influence of prolonged sedentary work on the development of lower limbs edema and methods of its prevention
Wpływ długotrwałej pracy w pozycji siedzącej na powstawanie obrzęków kończyn dolnych i metody ich zapobiegania
Iwona Sudoł-Szopińska
Central Institute for Labour Protection - National Research Institute, Warszawa, Poland

Wielogodzinna praca w pozycji siedzącej może prowadzić do szeregu powikłań, zarówno ogólnych objawów zmęczenia fizycznego i dyskomfortu, jak chorób układu mięśniowo-szkieletowego (kończyna górna i kręgosłup), przewlekłej niewydolności żylnej i żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz otyłości z dalszymi jej konsekwencjami, głównie w zakresie układu sercowo-naczyniowego. W ostatnim okresie liczba zgłaszanych dolegliwości wzrosła, z uwagi na dynamiczny rozwój nowych stanowisk pracy związany z wprowadzeniem nowoczesnych technologii. Praca przedstawia przegląd piśmiennictwa na temat niekorzystnego wpływu pracy wykonywanej w pozycji siedzącej na czynność układu żylnego kończyn dolnych. Kolejno omówiono poglądy na etiologię obrzęków kończyn dolnych, przedstawiono przegląd metod stosowanych do diagnostyki obrzęków, wymieniono również proponowane interwencje ergonomiczne, w celu zmniejszenia niekorzystnych skutków siedzenia, dotyczące: optymalizacji stanowisk pracy, wdrożenia metod organizacji, promocji i kształtowania kultury zdrowotnej.

edema, pitting, long-term work, edema prevention