Med. Pr. 2006;57(3):281-290
The effect of occupational and non-occupational psychosocial stress on the course of pregnancy and its outcome
Wpływ stresu psychospołecznego w pracy zawodowej i pozazawodowej na przebieg i wynik ciąży
Joanna B. Biernacka1, Wojciech Hanke2
1 Marshalśs Office of the Łódź Voivodships
Department of Health Promotion
2Nofer Institute of Occupational Medicine, Łódź, Poland

Wpływ pracy zawodowej, której towarzyszy stres na przebieg i wynik ciąży jest ważnym zagadnieniem z wielu przyczyn. Celem pracy było porównanie i ocena badań przeprowadzonych w różnych krajach świata odnośnie ryzyka występowania porodów przedwczesnych ihipotrofii płodu u dzieci matek, które w pracy zawodowej narażone były podczas ciąży na stres psychospołeczny. Analiza dostępnego piśmiennictwa potwierdza, że u kobiet ciężarnych pracujących w niekorzystnych warunkach psychospołecznych statystycznie częściej obserwuje się podwyższone współczynniki ryzyka porodów przedwczesnych. Noworodki tych matek znacznie częściej, niż w populacji ogólnej rodzą się z małą masą urodzeniową.

pregnant female workers, psychosocial job stress, preterm delivery, low birth weight