Med. Pr. 2006;57(4):375-379
Risk bloodborne infections in health care workers
Incydenty stwarzające ryzyko zakażenia drogą krwiopochodną w pracy białego personelu służby zdrowia
Bartosz Bilski, Anna Kostiukow, Dawid Ptak
Poznan University of Medical Science, Poznań, Poland

Praca przedstawia aktualne dane dotyczące epidemiologii i czynników ryzyka występowania incydentów stwarzających ryzyko zakażenia drogą krwiopochodną wśród personelu medycznego. Liczba tego typu zdarzeń w wielu krajach spadła, natomiast w Polsce stanowią one dość ważny problem. Niestety, okoliczności zdarzeń tego rodzaju są często spowodowane typowymi błędami. Problem również stanowi niepełna zgłaszalność tego rodzaju incydentów. Istotne jest również zwrócenie szczególnej uwagi na programy szkolenia przed- i podyplomowego w zawodach medycznych, gdzie obowiązkowym elementem kształcenia byłaby problematyka zakażeń zawodowych i szpitalnych.

accident at work, occupational exposure, syringe needle prick, infection, blood-borne pathogens, health care workers