Med. Pr. 2006;57(4):365-373
Influence of environmental risk factors on the development of chronic vein insufficiency
Wpływ czynników środowiskowych na rozwój przewlekłej niewydolności żylnej
Iwona Sudoł-Szopińska1, Krzysztof Błachowiak2, Piotr Koziński3
1 Central Institute for Labour Protection - National Research Institute, Warszawa, Poland
2 Regional Hospital of Poznań, Poland
3 Military Institute of the Health Services, Warszawa, Poland

W krajach europejskich choroby żył stanowią poważny problem społeczny, ponieważ cierpi na nie 35% ludności czynnej zawodowo, 50% emerytów, co druga kobieta. Przewlekła niewydolność żylna (pnż) stanowi najczęstszą z postaci chorób żył. Jest chorobą bardzo rozpowszechnioną w krajach rozwiniętych: uważa się, że dotyczy 1/3 populacji. W pracy przedstawiono podstawowe informacje nt. epidemiologii, etiopatogenezy i patofizjologii pnż oraz przegląd piśmiennictwa dotyczący dyskutowanych czynników ryzyka tej choroby: otyłości i braku aktywności fizycznej, zwyczajów dietetycznych, w tym zaparć, ciąż, czynników genetycznych, a także przewlekle siedzącej i stojącej pozycji podczas wykonywanej pracy.

chronic venous insufficiency, risk factors