Med. Pr. 2006;57(4):389-400
Secondary nephropathies in occupational health practice. I. Secondary nephropathies due to occupational exposure
Nefropatie wtórne w praktyce lekarza medycyny pracy. I. Nefropatie wtórne w przebiegu narażenia zawodowego
Jolanta Antonowicz-Juchniewicz, Anna Jodkowska, Dobrosława Kwiecińska
Medical University of Wrocław, Poland

Nerki są szczególnie podatne na działanie czynników toksycznych, które mogą prowadzić do ich uszkodzenia, a nawet niewydolności. Celem pracy było przedstawienie aktualnej wiedzy związanej z wpływem czynników toksycznych występujących w miejscu pracy na funkcję nerek. Autorzy skupili się na związkach, które najczęściej wywołują toksyczne uszkodzenie nerek, takich jak: metale ciężkie (w tym ołów, kadm, rtęć), rozpuszczalniki organiczne, pestycydy oraz krzemionka. W pracy przedstawiono wpływ tych czynników na określone struktury nerki oraz opisano molekularne mechanizmy ich nefrotoksyczności i karcinogenezy. Praca wskazuje na możliwości rozpoznania wczesnych symptomów nefropatii i zapobiegania w ten sposób jawnej klinicznie niewydolności nerek.

nephropathy, heavy metals, organic solvents, pesticides, biomarkers, occupational exposure