Med. Pr. 2006;57(5):455-468
Secondary nephropathies in occupational health practice. II. Kidney disorders induced by drug and contrast media
Nefropatie wtórne w praktyce lekarza medycyny pracy. II. Nefropatie wtórne w przebiegu stosowania środków leczniczych i diagnost
Jolanta Antonowicz-Juchniewicz, Anna Jodkowska, Dobrosława Kwiecińska
Medical University of Wrocław, Poland

Zaburzenia funkcji nerek związane ze stosowaniem leków są w ostatnich latach zjawiskiem coraz częstszym i charakteryzują się różną manifestacją kliniczną. W około 20% przypadków przybierają one postać ostrej niewydolności nerek, która jest czynnikiem znamiennie pogarszającym rokowanie u chorych. Zawodowe uszkodzenia nerek związane z narażeniem na szkodliwe substancje chemiczne w miejscu pracy mogą współwystępować z nefropatiami polekowymi. Wzajemne nakładanie się na siebie zaburzeń funkcji nerek, powstałych na drodze tych mechanizmów, potęguje ryzyko ich progresji oraz powstania długoczasowej lub trwałej niezdolności do pracy. W pracy omówiono mechanizm działania na nerki wiodących leków nefrotoksycznych. Należą do nich: antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, radiologiczne środki cieniujące oraz inhibitory konwertazy angiotensyny. Szczególną uwagę zwrócono nadziałanie preparatów dostępnych bez recepty, powszechnie używanych przez populację osób pracujących. Ważne praktycznie wydaje się zwrócenie uwagi lekarzy przemysłowych na potencjalne pozazawodowe śródła zaburzeń funkcji nerek. Ich wczesna identyfikacjamoże posłużyć zapobieganiu kumulacji uszkodzeń nefropatycznych z kilku różnych śródeł.

drug induced kidney disorders, contrast media