Med. Pr. 2006;57(5):475-477
Post-accident injuries to the locomotor system and divergent medical opinions on the percentage of health loss in insured persons
Powypadkowe uszkodzenia narządu ruchu a lekarskie rozbieżności w ustaleniu procentowego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonych
Krzysztof Kordel11,2, Małgorzata Stryjska2, Krzysztof Tuszyński2, Jan Tomaszkiewicz2, Sławomir Wiśniewski1
1 Poznan University of Medical Science, Poland
2 The Regional Medical Chamber, Poznań, Poland

W pracy przedstawiono analizę tabel orzeczniczych towarzystw ubezpieczeniowych. Stwierdzono zaniżanie uszczerbku na zdrowiu względem tabeli stosowanej przez sąd. Najczęściej zaniżenia dotyczyły schorzeń ortopedycznych i skutków urazów głowy, co powodowało korzystne skutki finansowe dla firm ubezpieczeniowych. Praktyką jest również orzekanie przez lekarzy opiniujących dla towarzystw ubezpieczeniowych uszczerbku w dolnym zakresie wskazanym w tabeli. Wskazano na konieczność ujednolicenia tabel lub nakonieczność informowania ubezpieczających się, że towarzystwo stosuje własne, odmienne od sądowych tabele.

accidents, insurance companies, counseling