Med. Pr. 2006;57(6):525-530
Exposure assessment to bioaerosols among sewer workers
Ocena narażenia na bioaerozole pracowników kanalizacji
Marcin Cyprowski, Alina Buczyńska, Irena Szadkowska-Stańczyk
Nofer Institute of Occupational Medicine, Łódź, Poland

Wstęp. Celem pracy było określenie wielkości narażenia na bioaerozole pracowników kanalizacji. Materiał i metody. Badania przeprowadzono w okresie letnim opierając się na zapisach normy PN-EN 13098. Próby powietrza na obecność czynników biologicznych pobrano na filtry żelatynowe w trzech punktach stacjonarnych: wewnątrz kanału ściekowego, przy włazie do kanału ściekowego podczas czyszczenia podciśnieniowego kanału oraz w punkcie zlewnym ścieków. W pobranych próbach przeprowadzono analizę ilościową i jakościową bakterii i grzybów. Wyniki. Oznaczone stężenia bakterii i grzybów były na stosunkowo niskich poziomach. Najwyższe stężenie bakterii - ok. 5,0 - 102 cfu/m3 stwierdzono wewnątrz kanału ściekowego, zaś najwyższe stężenia grzybów - ok. 1,0 - 102 cfu/m3 w punkcie zlewnym ścieków. Spośród zidentyfikowanych drobnoustrojów dominowały bakterie Gram-dodatnie ze znaczącą przewagą Staphylococcus lentus. Stwierdzono również obecność między innymi laseczek z rodzaju Bacillus oraz Enterococcus faecalis. Zróżnicowanie bakterii Gram-ujemnych było niewielkie. Wśród oznaczonych grzybów zidentyfikowano przedstawicieli dwóch rodzajów Aspergillus spp. i Penicillium spp., w tym gatunku Aspergillus fumigatus. Wnioski. Spośród oznaczonych drobnoustrojów tylko bakterie, Enterococcus faecalis (Enterococcus spp.) oraz grzyb pleśniowy Aspergillus fumigatus w świetle obowiązujących przepisów prawnych klasyfikowane są jako szkodliwe czynniki biologiczne (grupa ryzyka 2). Wskazane jest stosowanie przez pracowników środków ochrony indywidualnej chroniących głównie drogi oddechowe i skórę oraz przestrzeganie zasad higieny osobistej.

sewer workers, occupational exposure, bioaerosols, bacteria, fungi