Med. Pr. 2006;57(6):517-524
Knowledge, hygiene behavior and risk of bloodborne infections in the selected staff of beauty parlors and hairdressing salons
Wiedza i zachowania higieniczne oraz ryzyko incydentów stwarzających możliwość zakażenia na drodze krwiopochodnej w wybranej pop
Bartosz Bilski, Barbara Marynowicz
Medical University of Poznań, Poland

Wstęp. Celem pracy była ocena zachowań higienicznych oraz czynników ryzyka zakażeń na drodze krwiopochodnej w wybranej populacji pracowników gabinetów kosmetycznych i fryzjerskich. Materiał i metody. Badania ankietowe przeprowadzono w populacji 118 (112 kobiet i 6 mężczyzn) w wieku 18-55 lat. Najwięcej - 76 respondentów było w wieku 20-29 lat. Wyniki. Stwierdzono występowanie wielu zaniedbań ankietowanego personelu w zakresie higieny na stanowiskach pracy, przy jednoczesnym, w większości zgodnym z przepisami, dostosowaniem tych placówek do wymagań prawnych, dotyczących wyposażenia higieniczno-sanitarnego. 53% ankietowanej populacji pracowników gabinetów kosmetycznych i fryzjerskich twierdząco odpowiedziało na pytanie o incydenty zranienia się ostrym narzędziem przy wykonywaniu typowych czynności zawodowych w ostatnich 2 latach. Częściej zranieniom ulegali pracownicy gabinetów fryzjerskich. Wnioski. Istnieje konieczność działań edukacyjnych, dotyczących zasad higieniczno-sanitarnych postępowania personelu w gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich. Obecny stan, oceniany w niewielkiej, ale dość reprezentatywnej populacji, wskazuje na znaczące braki wiedzy na ten temat. Istnieje konieczność zwrócenia szczególnej uwagi w ramach nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, na konieczność stałego przestrzegania zasad higieny pracy ś w tym w szczególności czystości rąk, stosowania rękawic i narzędzi o właściwej czystości mikrobiologicznej. Służby nadzoru winny zwracać szczególną uwagę na właściwe postępowanie pracowników takich placówek z zużytym materiałem potencjalnie zakaśnym. Wyniki badań wskazują, że znaczna część zakładów nie postępuje zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w tym zakresie, ograniczając tym samym koszty finansowe swojej działalności. Incydenty ekspozycji personelu na materiał potencjalnie zakaśny dotyczą najczęściej mechanicznych uszkodzeń skóry, dopiero na kolejnym miejscu jest to kontakt z błonami śluzowymi. Zwraca uwagę brak rękawic ochronnych podczas wypadków ekspozycji na materiał potencjalnie zakaśny. Najczęstszym narzędziem, którego stosowanie przez ankietowaną populację pielęgniarek prowadziło do zranień były nożyczki w rękach personelu gabinetów fryzjerskich.

bloodborne infections, hairdressers, beauty parlors