Archive

Med. Pr. 2006;57(6):537-542
Effectiveness of preventive actions for lead exposed workers: An assessment based on biological monitoring
Ocena skuteczności działań profilaktycznych u pracowników narażonych na ołów na podstawie badań monitoringu biologicznego
Małgorzata Trzcinka-Ochocka1, Marek Jakubowski1, Urszula Nowak2
1 Nofer Institute of Occupational Medicine, Łódź, Poland
2 Salus Outpatient Clinic of Occupational Medicine, Poznań, Poland

Abstract

W ocenie narażenia zawodowego na ołów istotne znaczenie posiada monitoring biologiczny obejmujący wykonywanie oznaczeń stężeń ołowiu we krwi oraz jednego z wczesnych wskaźników toksycznego działania ołowiu: stężenia cynkoprotoporfiryn (ZnPP) we krwi lubkwasu d aminolewulinowego (ALA) w moczu. Jednak badania te prowadzone są tylko w 22% wszystkich zakładów, w których stosowane procesy technologiczne zidentyfikowane są jako typowe źródła narażenia zawodowego na ołów.
Realizacja projektu badawczego,prowadzonego od 1997 r., wspólnie przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi i Przychodnię Medycyny Pracy "Salus" w Poznaniu umożliwiła dokonanie oceny wielkości narażenia na ołów pracowników jednego z największych zakładów produkcji akumulatorów województwa wielkopolskiego. Wyniki oznaczeń stężeń ołowiu we krwi pozwoliły na śledzenie skuteczności działań profilaktycznych mających na celu zmniejszenie wchłaniania ołowiu.
W wyniku stosowania działań naprawczych, w latach 1997-2005, uzyskano wyraźne obniżenie odsetka wysokich stężeń ołowiu we krwi powyżej obowiązującej w Polsce wartości dopuszczalnego stężenia biologicznego (DSB) 500 μg/l z 19% w roku 1997 do 1% w roku 2005. Efekty takie możliwe były do osiągnięcia dzięki dobrej współpracy lekarzamedycyny pracy, służb BHP oraz dyrekcji zakładu pracy, realizujących wspólnie program szeroko pojętej opieki zdrowotnej i profilaktycznej oraz promocji i ochrony zdrowia w miejscu pracy.

Key words

lead, occupational exposure, biological monitoring



Our books

Return form

Any comments on the page?

Fill-in the formStrzałka
Copyright © 2008 IMP