Archive

Med. Pr. 2006;57(6):557-566
Assessment of health risk of sevoflurane and isoflurane exposure among surgical staff: A problem for employers
Ocena ryzyka związanego z narażeniem personelu medycznego na działanie sewofluranu i izofluranu, wziewnych środków anestetycznyc
Małgorzata Kupczewska-Dobecka, Renata Soćko
Nofer Institute of Occupational Medicine, Łódź, Poland

Abstract

Sewofluran (Sevorane) i izofluran (Foran), polifluorowane anestetyki, są stosowane do narkozy zarówno u dorosłych jak i u dzieci, zwykle w mieszaninie z tlenem lub podtlenkiem azotu. Ocena ryzyka związanego z ostrą i przewlekłą ekspozycją personelu sal operacyjnych na działanie tych wziewnych anestetyków stanowi trudny problem dla pracodawców. Wynika to głównie z braku konieczności przeprowadzania pomiarów stężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w powietrzu środowiska pracy, dla których nie określono wartości najwyższego dopuszczalnego stężenia (NDS). Pracodawca jest jednak obowiązany do ustalenia, czy w środowisku pracy występuje czynnik chemiczny stwarzający zagrożenie.
Problemem ustalenia NDS-ów w Polsce dla omawianych anestetyków zajął się Zespół Ekspertów ds. Czynników Chemicznych, który zaproponował do oceny środowiska pracy przyjąć wartość NDS sewofluranu równą 55 mg/m3 (ok. 7 ppm), natomiast dla izofluranu - 32 mg/m3(ok. 4 ppm). Zaproponowane wartości zabezpieczająpracowników przed niekorzystnym działaniem na ośrodkowy układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, oddechowy i przed działaniem drażniącym.

Key words

anesthetic gases, isoflurane, sevoflurane, MAC value, STEL value



Our books

Return form

Any comments on the page?

Fill-in the formStrzałka
Copyright © 2008 IMP