Med. Pr. 2011;62(2):127-132
ASSESSMENT WORKAHOLISM AS A BEHAVIORAL TENDENCY:
THE POLISH ADAPTATION OF THE MUDRACK AND NAUGHTON QUESTIONNAIRE
Dudek

Bohdan Dudek1
Mateusz Hauk2
Dorota Merecz3

1 Instytut Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź
2 Firma doradczo-szkoleniowa PSYCHO-7, Łódź
3 Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, Łódź
Zakład Psychologii Pracy

Wstęp: W literaturze przedmiotu prezentowanych jest wiele różnych podejść do zjawiska pracoholizmu. Jednym z nich jest podejście behawioralne, reprezentowane przez Mudracka i Naughtona. Traktują oni pracoholizm jako pewną tendencję do niewymaganej aktywności, która nie jest oczekiwana przez pracodawcę, a także intruzywnej kontroli i monitorowania działań innych. W ramach swojej koncepcji pracocholizmu Mudrack i Naughton stworzyli 8-itemowe narzędzie, służące do pomiaru tego zjawiska. Kwestionariusz składa się z 2 skal, nazwanych niewymaganą aktywnością i kontrolą innych. Operacjonalizacja pracoholizmu zaproponowana przez wspomnianych autorów wydaje się interesująca w sensie naukowym i praktycznym - z jednej strony pozwala na szybką i niekłopotliwą diagnozę problemu, z drugiej oferuje możliwość modyfikowania niepożądanych, szkodliwych zachowań. Z powyższych względów zdecydowano się na dokonanie polskiej adaptacji kwestionariusza Mudracka i Naughtona. Materiał i metody: W procesie adaptacji wykorzystano analizę pozycji, eksploracyjną i konfirmacyjną analizę czynnikową oraz obliczono wskaźnik homogeniczności i stabilności skal. Wyniki: W wyniku przeprowadzonych prac uzyskano 12-itemowe narzędzie badawcze o dwuczynnikowej strukturze - czynnik I to niewymagana aktywność, czynnik II - kontrola innych. Wnioski: Powstała polska wersja kwestionariusza o zadowalającej rzetelności (współczynnik alfa Cronbacha dla kwestionariusza wyniósł 0,87).

workaholism, behavioral tendency, measurement