Med. Pr. 2011;62(5):481-488
OCCUPATIONAL HEALTH PROTECTION IN BUSINESS ECONOMICS - BUSINESS PLAN FOR HEALTH INTERVENTION
Rydlewska-Liszkowska
Izabela Rydlewska-Liszkowska

Wstęp: Jednym z rodzajów działań podejmowanych w przedsiębiorstwach na rzecz kapitału ludzkiego jest ochrona zdrowia i bezpieczeństwa zdrowotnego pracowników. Ich realizacja wiąże się z ponoszeniem kosztów przez pracodawców, dlatego też oczekują oni wymiernych efektów zdrowotnych i ekonomicznych. W procesie planowania w przedsiębiorstwie biznesplan stanowi narzędzie zarządzania nowymi przedsięwzięciami. Celem przeprowadzonych prac było opracowanie ramowego układu biznesplanu dla przedsięwzięć z zakresu ochrony zdrowia pracowników na szczeblu przedsiębiorstwa, łączącego wiedzę z zakresu ochrony zdrowia w środowisku pracy z wiedzą o zarządzaniu firmą i wiedzą ekonomiczną. Materiał i metoda: Opracowanie propozycji ramowego biznesplanu dla przedsięwzięć ochrony zdrowia pracowników zostało oparte na analizie piśmiennictwa, własnych pracach badawczych oraz wtórnej analizie raportów z badań nad ekonomicznymi zależnościami między stanem zdrowia pracowników a produktywnością przedsiębiorstw. Wyniki: Wynikiem podjętych prac był ramowy biznesplan przedsięwzięć na rzecz zdrowia pracowników w przedsiębiorstwie. Ujęte w nim zostały następujące części: streszczenie, spis treści uwzględniający elementy przedsięwzięcia na tle gospodarki przedsiębiorstwa, stan ochrony zdrowia pracowników i bezpieczeństwa pracy na tle charakterystyki działalności przedsiębiorstwa, stan organizacyjny zapewnienia ochrony zdrowia pracownikom i plan organizacyjny przyszłych działań, plan marketingowy uwzględniający specyfikę podejmowanych przedsięwzięć zdrowotnych w kontekście działań marketingowych firmy oraz plan finansowy będący obrazem wpływu ekonomicznego przedsięwzięcia z zakresu ochrony zdrowia na całokształt finansów przedsiębiorstwa. Wnioski: Budowa biznesplanu dla przedsięwzięć z zakresu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników wymaga ich analizy jako elementu działalności przedsiębiorstwa. Rozważanie działań z zakresu ochrony zdrowia bez odniesienia do działalności statutowej firmy może stanowić czynnik ryzyka dla jego gospodarki finansowej i rentowności. Ważnym elementem zarządzania zdrowiem pracowników jest więc biznesplan umożliwiający analizę różnych wariantów zapewnienia ochrony zdrowia przez pracodawcę.

occupational health, occupational safety, health planning, economics, program evaluation