Archive

Med. Pr. 2003;54(1):33-43
WORKING CONDITIONS OF PREGNANT WOMEN.DEPARTURES FROM THE REGULATIONS
W JAKICH WARUNKACH PRACUJĄ KOBIETY BĘDĄCE W CIĄŻYś ZAKRES ODSTĘPSTW OD PRZEPISÓW O PRACACH SZCZEGÓLNIE UCIĄŻLIWYCH LUB SZKODLIWY
Teresa Makowiec-Dąbrowska, Wojciech Hanke, Zyta Radwan-Włodarczyk, Wiesława Koszada-Włodarczyk, Wojciech Sobala

Abstract

W celu określenia zakresu i rodzaju rozbieżności pomiędzy stanem prawnym i rzeczywistym dotyczącym warunków pracy i intensywności wysiłku podczas pracy kobiet ciężarnych przeprowadzono badanie ankietowe w grupie 2649 kobiet stanowiących reprezentację pracujących zawodowo ciężarnych w regionie łódzkim. W ten sposób uzyskano informacje o rodzaju i ciężkości wykonywanej pracy, o czasie pracy oraz o warunkach środowiska pracy. Weryfikując dane uzyskane od 10% kobiet stwierdzono bardzo dobrą zgodność opisu warunków pracy z oceną ekspertów.
Ustalono, że relacje blisko 60% badanych kobiet wskazują odstępstwa od warunków pracy określonych jako dopuszczalne dla kobiet będących w ciąży. Spośród kobiet, które pracowały tylko przez pierwszy miesiąc ciąży aż blisko 3/4 była zatrudnionych na stanowiskach niezgodnych z przepisami.
Natomiast wśród tych, które pracowały do końca ciąży nieprawidłowe warunki pracy miała blisko połowa kobiet. Najpowszechniej występujące uciążliwości to konieczność pochylania i/lub skręcania tułowia (u ok.40%kobiet), podnoszenie i przenoszenie różnych przedmiotów (u ok.1/3 kobiet), wydłużony czas pracy (u ok. 20% kobiet), praca zmianowa z nocną zmianą (u ok.12%) oraz praca taśmowa i narzucone tempo pracy (łącznie u ok. 20%kobiet). W środowisku pracy najczęściej występował hałas o intensywności utrudniającej porozumiewanie się (u 30% kobiet), wibracja miejscowa i praca z komputerem ponad 4 godziny dziennie (u 15%kobiet).
Najpowszechniejszym sposobem ograniczania potencjalnego wpływu szkodliwych lub uciążliwych warunków pracy na kobietę będącą w ciąży jest odsuwanie jej od pracy poprzez udzielenie zwolnienia lekarskiego. Natomiast modyfikacja warunków pracy lub zmiana stanowiska pracy dotyczyła jedynie 14%kobiet.
Wyniki badania są odmienne od obrazu warunków pracy kobiet w ciąży prezentowanego przez Państwową Inspekcję Pracy. Rozbieżność tę tłumaczy różny sposób uzyskiwania danych. ciąża, praca zawodowa, warunki pracy, prace wzbronione kobietom

Key words

pregnancy, occupation, working conditions, work prohibited for women



Our books

Return form

Any comments on the page?

Fill-in the formStrzałka
Copyright © 2008 IMP