Med. Pr. 2003;54(3)
OCCUPATIONAL EXPOSURE TO HAZARDOUS AGENTS IN ENTERPRISES SUPERVISED BY THE STATE SANITARY INSPECTION (p. 215-219)
NARAŻENIE ZAWODOWE NA CZYNNIKI SZKODLIWE W ZAKŁADACH PRACY NADZOROWANYCH PRZEZ PAŃSTWOWĄ INSPEKCJĘ SANITARNĄ (ss. 215-219)
Anna Kozajda, Katarzyna Zielińska-Jankiewicz
Z Zakładu Organizacji Ochrony Zdrowia
Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi

Prezentowane dane dotyczą narażenia zawodowego, rozumianego jako pracy wykonywanej w warunkach przekroczenia normatywów higienicznych, czyli najwyższych dopuszczalnych stężeń/natężeń (NDS/NDN) czynników szkodliwych/uciążliwych obecnych w środowisku pracy.
Nadzór nad środowiskiem pracy w Polsce sprawuje PIS. Informacje o narażeniu zawodowym wykazywane są w rutynowej sprawozdawczości pionu higieny pracy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, sporządzanej na drukach Mz-50, poszerzanej o te informacje w odstępach 3-letnich.
Dane o narażeniu na szkodliwości zawodowe dotyczą wyłącznie osób zatrudnionych w zakładach pracy, objętych ewidencją Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W 2000 r. w Polsce w zakładach pracy objętych ewidencją i nadzorem PIS zatrudnionych było ogółem 4 321 512 osób, z czego w warunkach narażenia (przekroczonych normatywów higienicznych) pracowało 505 638 osób, co stanowi 11,7%.
W 2000 r. zmniejszył się zarówno odsetek stanowisk pracy ze stwierdzonymi przekroczeniami normatywów higienicznych, jak również odsetek osób pracujących w warunkach narażenia. Dane te wskazują na ogólną poprawę sytuacji w zakresie warunków pracy w Polsce.

working conditions, occupational exposure, hazards, work environment, hazardous agents