Med. Pr. 2003;54(4)
EPIDEMIOLOGICAL EVALUATION OF OCCUPATIONAL DISEASES IN POLAND,2002 (p. 311-318)
SYTUACJA EPIDEMIOLOGICZNA W ZAKRESIE CHORÓB ZAWODOWYCH W POLSCE W ROKU 2002 (ss. 311-318)
Beata Pepłońska, Neonila Szeszenia-Dąbrowska, Wiesław Szymczak
Z Zakładu Epidemiologii środowiskowej
Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi

Wstęp. Od 1970 r. w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi rejestrowane są wszystkie stwierdzone choroby zawodowych w Polsce. Coroczna analiza danych o zapadalności na choroby zawodowe dostarcza cennych informacji służących ocenie zdrowia pracujących.W sposób pośredni świadczy o zagrożeniach związanych z wykonywaniem pracy, jest także miernikiem skuteczności programów profilaktycznych. Metoda. W opracowaniu wykorzystane został0 dane Centralnego Rejestru Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi za rok 2002. Analizą objęte zostały wszystkie przypadki chorób zawodowych zgłoszone do Rejestru przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na indywidualnych śKartach stwierdzenia choroby zawodowejś. Dane zanalizowane zostały według jednostek chorobowych, płci i wieku osób w momencie stwierdzenia choroby zawodowej, długości trwania narażenia na czynniki szkodliwe środowiska pracy będące przyczyną zaistniałej patologii zawodowej oraz działów gospodarki narodowej sklasyfikowanych według Polskiej Klasyfikacji Działalnoœci (PKD) oraz według województw. Do obliczenia współczynników zapadalności na choroby zawodowe wykorzystano dane, dotyczące liczby osób zatrudnionych zawarte w opracowaniu GUS. Wyniki. W 2002 r. stwierdzono w Polsce 4915przypadków chorób zawodowych. Roczny współczynnik zachorowalności wyniósł 53,6 przypadków na 100 tys. zatrudnionych. Najwyższe współczynniki zachorowalności odnotowano w następujących grupach chorób zawodowych:przewlekłe choroby narządu głosu (wsp.: 13,4 na 100 000 zatrudnionych), pylice płuc (7,5), zawodowe uszkodzenie słuchu (10,0), choroby zakaśne i inwazyjne (7,5), choroby skóry (3,5), przewlekłe choroby oskrzeli (2,5) i zespół wibracyjny (2,4). Większość, tj. 93,5% ogółu stwierdzonych w Polsce w 2002 r. chorób zawodowych powstała po minimum 10-letnim okresie pracy w narażeniu na czynnik szkodliwy. Najwyższą zapadalnością na choroby zawodowe na 100 tys. zatrudnionych w Polsce w 2002 r. odznaczają się: leśnictwo,łącznie z działalnością usługową (707,65), górnictwo i kopalnictwo (348,46), w tym górnictwo węgla (405,43), produkcja metali (267,34), produkcja pozostałego sprzętu transportowego (156,08) oraz edukacja (123,00). Zachorowania na choroby zawodowe wśród mężczyzn stanowiły w 2002 r. 60,5% wszystkich stwierdzonych przypadków. Wnioski. Dane Rejestru wskazują na postępujący od czterech lat spadek liczby stwierdzanych chorób zawodowych. Największy wpływ na zmniejszenie ogólnej liczby stwierdzonych chorób zawodowych miał spadek liczby przypadków w następujących grupach patologii zawodowych: uszkodzenia słuchu, choroby narządu głosu, choroby zakaśne i inwazyjne i choroby skóry. Pomimo znacznego zmniejszenia liczby stwierdzanych przypadków przewlekłe choroby narządu głosu niezmiennie od 1997 r. charakteryzuje najwyższa zapadalność.

occupational diseases, registry