Med. Pr. 2003;54(4)
EFFECTS OF CADMIUM ON THE VASCULAR ENDOTHELIUM FUNCTION (p. 383-388)
WPŁYW KADMU NA FUNKCJĘ ŚRÓDBŁONKA NACZYNIOWEGO (ss. 383-388)
Helena Martynowicz, Anna Skoczyńska
Z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego
Akademii Medycznej we Wrocławiu

śródbłonek naczyniowy jest narządem krytycznym dla toksycznego działania kadmu. Mechanizmy oddziaływania kadmu na śródbłonek są złożone i obejmują m.in.: wpływ na funkcję wydzielniczą i działanie mediatorów śródbłonkowych, układ krzepnięcia i fibrynolizy, układ oksydoredukcyjny, procesy angiogenezy, proliferację komórek śródbłonka, modyfikację procesów zapalnych, uszkodzenie systemu ekspresji genów i karcynogenezę. Funkcję ochronną w komórkach endothelium przed toksycznym działaniem kadmu spełniają m.in. miedź, cynk oraz metalotioneiny. Badania epidemiologiczne i doświadczalne wskazują, że kadm może indukować nadciśnienie tętnicze. Uszkodzenie śródbłonka naczyniowego ma prawdopodobnie duąe znaczenie w rozwoju chorób układu krążenia u osób narażonych na działanie kadmu.

cadmium, vascular endothelium, nitric oxide, re-dox state