Archive

Med. Pr. 2004;55(1)
Teratogenic effect of rubber components
Teratogenne działanie niektórych komponentów gumy
Krystyna Sitarek
Z Zakładu Toksykologii i Kancerogenezy
Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi

Abstract

Monomer Polnoksu R 2,2,4-trimetylo-1,2-dihydrochinolina stosowany jest w przemyśle gumowym i przemyśle tworzyw sztucznych jako składnik mieszanek opóśniających starzenie się gumy i tworzyw syntetycznych. Przeprowadzono ocenę teratogennego działania Polnoksu R i jego monomeru 2,2,4-trimetylo-1,2-dihydrochinoliny (TMDHQ).
Oceniano rozwój prenatalny potomstwa szczurów narażanych na Polnoks R i jego monomer 2,2,4-trimetylo-1,2-dihydrochinolinę. Testowane substancje podawano zgłębnikiem do żołądka samic szczura od 6 do 15 dnia ciąży w dawkach równoważnych 6%, 13% i 25% LD50.
Zarówno Polnoks R jak i TMDHQ w dawkach 13% i 25% LD50 wywierały toksyczne działanie u matek, a ponadto powodowały wzrost śmiertelności wewnątrzmacicznej zarodków i płodów oraz wady wrodzone. Polnoks R indukował u płodów wady wrodzone kośćca oraz wodogłowie wewnętrzne i wodonercze. TMDHQ powodował u potomstwa narażanych samic przepuklinę mózgową, wodogłowie, wodonercze, hypoplazję nerek, anoftalmię oraz wady wrodzone żeberi kręgów.
Polnoks R i jego monomer 2,2,4-trimetylo-1,2-dihydrochinolina są teratogenami dla szczurów. Indukują wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego, nerek i kośćca.

Key words

Polnoks R, 2,2,4-trimethyl-1,2-dihydroquinoline, internal and skeletal malformations, experimental study



Our books

Return form

Any comments on the page?

Fill-in the formStrzałka
Copyright © 2008 IMP