Med. Pr. 2005;56(1)
Biomechanical analysis of dynamics and statics of the motion organ in instrumentalists
Analiza biomechaniczna dynamiki i statyki narządu ruchu u muzyków instrumentalistów
Mirosław Janiszewski1, Grzegorz Gałuszka2, Agnieszka Ochwanowska2, Aneta Gąciarz2, Aneta Hak2, Paweł Ochwanowski3, Renata Gałuszka4, Marcin Oryniak4
1 Z Kliniki Rehabilitacji
Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
2 Z Agencji Usług Medycznych i Rehabilitacyjnych "MAXMED" w Kielcach
3 Z Wyższej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej w Warszawie
4 Z Instytutu Kształcenia Medycznego
Akademii świętokrzyskiej w Kielcach

Wstęp. Pomiary biomechaniczne narządu ruchu u muzyków stanowią odrębny problem badawczy ze względu na specyficzne uwarunkowania złożonych czynności ruchowych, jakie obserwuje się podczas gry na instrumencie. Materiał i metody. Badania zostały przeprowadzone wśród 368 muzyków instrumentalistów z uwzględnieniem pomiaru parametrów biomechanicznych przed, w trakcie i po wykonaniu muzycznym. Wnioski.. Analiza addukcji w stawie barkowym podczas gry na różnych instrumentach muzycznych wykazała, iż największe średnie kąta odwiedzenia występują u wiolonczelistów, kontrabasistów, pianistów i flecistów, przy czym w przypadku kontrabasu jest ona większa dla ręki lewej, natomiast w przypadku fletu- dla ręki prawej. U skrzypków i altowiolistów średnie wartości są najmniejsze, ale odwiedzenie ręki prawej jest tu statycznie znamiennie większe. Podczas kształcenia przyszłych muzyków niezbędne jest rozpoczęcie odpowiedniej profilaktyki przeciwko przeciążeniom. Wyniki. Przeprowadzone badaniadowodzą, iż gra na instrumencie stwarza określone obciążenia narządu ruchu, zarówno w zakresie jego statyki, jak i dynamiki.

musicians, motion organ, biomechanical measurement