Med. Pr. 2005;56(1)
Specific occupational hazards and their health effects among dental technicians
Konsekwencje zdrowotne narażenia zawodowego techników dentystycznych
Bartosz Bilski1, Milena Połczyńska2
1 Z Katedry Profilaktyki Zdrowotnej
Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
2 Z Medycznego Studium Zawodowego nr 2 w Poznaniu

W pracy opisano specyficzne czynniki szkodliwe na stanowisku pracy technika dentystycznego. Szczegółowo omówiono narażenie i jego konsekwencje, zwłaszcza w odniesieniu do szkodliwych czynników chemicznych i biologicznych. Wśród czynników chemicznych na szczególną uwagę zasługują czynniki alergizujące (metakrylan metylu, metale, lateks, tiuramy) i mogące prowadzić do rozwoju pylicy (krzemionka). Według autorów szerszej analizy wymagają narażenia na szkodliwe czynniki biologiczne. Wartościowa byłaby pełna analiza higieniczno-epidemiologiczna narażeń zawodowych i ich skutków u techników dentystycznych w Polsce.

dental technician, occupational hazards, metyl metacrylate, pneumoconiosis, biohazards