Med. Pr. 2005;56(6):439-444
Evaluation of the intensity of stress at work and burnout syndrome in the managers
Ocena nasilenia stresu w pracy a cechy zespołu wypalenia zawodowego u menedżerów
Karolina Jabłkowska1, Alina Borkowska1,2
1 Medical University, Łódź, Poland
2Mikołaja Kopernika University, Toruń, Poland
Collegium Medicum, Bydgoszcz, Poland

Wstęp. Zespół wypalenia zawodowego, związany z nasileniem stresu w pracy, jest rozpowszechnionym zaburzeniem u osób pracujących na stanowiskach kierowniczych. Znacząco pogarsza on efektywność wykonywanej pracy oraz obniża jakość psychospołecznegofunkcjonowania jednostki. Celem pracy była ocena zależności między nasileniem stresu zawodowego w pracy menadżera, a cechami zespołu wypalenia zawodowego. Materiał i metody. W badaniach uczestniczyło 73 menadżerów w wieku 27ś55 lat. Zastosowano Kwestionariusz do Subiektywnej Oceny Pracy i Kwestionariusz do Badania Wypalenia Zawodowego (MBI). Wyniki. Uzyskane wyniki wskazują na istotne nasilenie poziomu odczuwanego stresu w pracy w badanej grupie osób. Czynnikami najbardziej stresogennymi były: obciążenie psychiczne pracą, brak nagród w pracy, kontakty społeczne oraz niepewność w pracy. Największe ryzyko wystąpienia zespołu wypalenia zawodowego wiąże się z objawami emocjonalnego wyczerpania oraz depersonalizacji. Wnioski. Stwierdzono, że im wyższy jest poziom odczuwanego stresu w pracy, tym większe jest nasilenie cech zespołu wypalenia zawodowego w badanej grupie menedżerów.

stress at the work place (occupational stress), burn out syndrome