Med. Pr. 2005;56(6):451-460
Comparative analysis of occupational hearing loss risk among private farmers with reference to decision-making criteria contained in the Cabinet Ordinances (current and previous)
Analiza porównawcza ryzyka zawodowego ubytku słuchu wśród rolników indywidualnych w odniesieniu do kryteriów orzeczniczych zawar
Leszek Solecki
Institute of Rural Medicine, Lublin, Poland

Wstęp. Hałas występujący w środowisku rolnym stanowi istotne zagrożenie dla narządu słuchu rolników indywidualnych. Zmiana zasad postępowania diagnostyczno-orzeczniczego rodzi określone konsekwencje natury etycznej, społecznej, medycznej, ekonomicznej i politycznej. Celem pracy była analiza porównawcza występowania ryzyka zawodowego ubytku słuchu wśród rolników indywidualnych w odniesieniu do dwóch różnych kryteriów orzeczniczych. Materiał i metody. Podstawowym materiałem badawczym były uzyskane wcześniejsze wyniki badań stanu słuchu rolników w wybranej grupie liczącej 128 osób. Analizę porównawczą ubytków słuchu oraz ocenę ryzyka zawodowego uszkodzenia słuchu przeprowadzono w oparciu o dwa różne kryteria orzecznicze: Rozporządzenie RadyMinistrów z 2002 r. oraz o Rozporządzenie Rady Ministrów z 1983 r., uzupełnione instrukcją Ministra Zdrowia z 1987 r. Ubytki słuchu oceniano w aspekcie wybranych przedziałów wiekowych i stażowych, wytypowanych częstotliwości audiometrycznych oraz rodzaju stwierdzanych ubytków (całkowite lub skorygowane). Natomiast analizę ryzyka zawodowego oparto na określanych częstościach występowania ponadnormatywnych ubytków słuchu (norma: 30 dB lub 45 dB). Wyniki. Przeprowadzona analiza wykazała, że całkowite ubytki słuchu wzrastają wraz z wiekiem rolników, zaś ubytki skorygowane nie zależą od wieku. W zależności od stażu pracy obserwuje się wzrost ubytków słuchu tylko do 30 lat pracy, a po przekroczeniu tego stażu ubytki ulegają zmniejszeniu (całkowite i skorygowane). Zdecydowanie częściej występują ponadnormatywne ubytki słuchu wg starego kryterium orzeczniczego z 1983 r. (11 przypadków; 8,6%) niż w oparciu o nowe kryterium z 2002 r. (8 przypadków; 6,2%). Wnioski. Z uwagi na występowanie większych skorygowanych ubytków słuchu u ludzi młodszych jest wskazane wykorzystywanie w ocenie stopnia upośledzenia słuchu skorygowanych ubytków słuchu. Z powodu częstszych ubytków słuchu w obszarze wysokich częstotliwości (4 i 6 kHz) oraz dla zapewnienia wymaganej zrozumiałości mowy (barwa głosu), należałoby w obliczeniach średnich wartości stosować częstotliwość 4 kHz. Analiza porównawcza ubytków słuchu skłania do stwierdzenia, że dla właściwego zabezpieczenia pracowników przed hałasem należy przywrócić uprzednio stosowane postępowanie diagnostyczno-orzecznicze z 1983 r. (wartości skorygowane; częstotliwości: 1, 2 i 4 kHz; norma: 30 dB).

hearing loss risk, age interval, duration of employment interval, audiometric frequencies, total and corrected loss, standard-exceeding loss