Med. Pr. 2006;57(2):133-138
Occupational exposure to carcinogenic substances during iron founding processes
Narażenie zawodowe na substancje rakotwórcze w procesach odlewniczych żeliwa
Ivan Makhniashvili, Małgorzata Szewczyńska, Elżbieta Ekiert
Central Institute for Labour Protection - National Research Institute, Warszawa, Poland

Wstęp. W artykule przedstawiono wyniki oceny narażenia zawodowego na substancje o działaniu rakotwórczym w krajowych odlewniach żeliwa. Materiał i metody. Podstawą tej oceny były oznaczone stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), benzenu oraz formaldehydu. Wyniki i wnioski. Przeprowadzone badania wykazały, że pracownicy zatrudnieni na różnych etapach produkcji odlewów są narażeni na substancje rakotwórcze, przede wszystkim na stanowiskach zalewacza form oraz wybijacza odlewów. Tę grupę pracowników należy zaliczyć do grupy pracowników o zwiększonym ryzyku zawodowym i objąć specjalnym nadzorem.

iron foundires, carcinogenic compounds, PAH, occupational exposure assessment, working environment