Med. Pr. 2006;57(2):217-222
High voltage objects and radiocommunication investments in view of requirements of the environmental protection act
Elektroenergetyka - inwestycje i obiekty istniejące w ocenie wymogów ustawy prawo ochrony środowiska
Marek Szuba
Wrocław University of Technology, Wrocław, Poland

W artykule scharakteryzowano najważniejsze elementy procedur lokalizacyjnych inwestycji elektroenergetycznych i radiokomunikacyjnych, będących źródłem pól elektromagnetycznych, postrzeganych przez społeczności lokalne, jako poważne zagrożenie zdrowia. Punktem wyjścia do wyboru przez inwestora sposobu realizacji inwestycji jest jej klasyfikacja, zawarta w stosownym rozporządzeniu wykonawczym do ustawy prawo ochrony środowiska. Wyróżnia ono przedsięwzięcia obligatoryjnie lub fakultatywnie kwalifikowane do grupy inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Dla tych właśnie przedsięwzięć wprowadzona została nowa decyzja administracyjna - o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, której wydanie wymaga przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko z udziałem społeczeństwa. Ostatnia nowelizacja Prawa ochrony środowiska obejmuje również zmiany dotyczące: zakresu raportu w sprawie oceny oddziaływania na środowisko (OOś), jawności procedur w postępowaniu OOś, postępowania transgranicznego oraz kwestie ochrony obszarów sieci Natura 2000. Istotną zmianą, korzystną dla użytkowników wielu obiektów elektroenergetycznych i radiokomunikacyjnych jest rezygnacja z konieczności uzyskiwania pozwoleń na emitowanie pól elektromagnetycznych.

electromagnetic fields, overhead high voltage lines and substations