Med. Pr. 2006;57(3):225-234
Occupational diseases in Poland, 2005
Choroby zawodowe stwierdzone w Polsce w 2005 r.
Urszula Wilczyńska, Neonila Szeszenia-Dąbrowska, Wiesław Szymczak
Nofer Institute of Occupational Medicine, Łódź, Poland

Wstęp. Celem doniesienia jest prezentacja podstawowych danych liczbowych o chorobach zawodowych stwierdzonych w 2005 r. Materiał i metody. Podstawą niniejszego opracowania były śKarty stwierdzenia choroby zawodowejś, które wpłynęły do Centralnego Rejestru Chorób Zawodowych za rok 2005. Dane przedstawiono z uwzględnieniem jednostek chorobowych, płci i wieku osób chorych, okresu narażenia w miejscu pracy na czynniki szkodliwe, powodujące daną patologię, oraz w zależności od działów gospodarki narodowej i województw. Zapadalność scharakteryzowano za pomocą współczynników na 100 tys. zatrudnionych i na 100 tys. pracujących. Wyniki. W 2005 r. stwierdzono w Polsce 3249 przypadków chorób zawodowych. Współczynnik zapadalności wynosił 34,8przypadków na 100 tys. zatrudnionych. Najwyższą zapadalnością charakteryzowały się: przewlekłe choroby narządu głosu (7,3 na 100 tys.), pylice płuc (7,2), choroby zakaśne lub pasożytnicze (6,6) i obustronny trwały ubytek słuchu (3,6). U 73% osób z chorobą zawodową okres narażenia na czynnik szkodliwy przekraczał 20 lat. W przemyśle najwyższą zapadalność odnotowano wśród zatrudnionych w górnictwie (281,7 przypadków na 100 tys.), w szczególności w górnictwie węglowym (325,2). Województwami o najwyższym współczynniku zapadalności na 100 tys. zatrudnionych są: podlaskie (87,3), lubelskie (82,1) i śląskie (66,3). Wnioski. Zapadalność na choroby zawodowe w Polsce w dalszym ciągu maleje. Wpłynęła na to głównie mniejsza niż w roku poprzednim liczba przypadków przewlekłych chorób narządu głosu i ubytku słuchu. Odnotowano natomiast wzrost liczby przypadków chorób zakaśnych lub pasożytniczych (głównie boreliozy).

occupational diseases, register, incidence