Med. Pr. 2006;57(5):479-484
Psychological effects of road accidents: a challenge for public health
Psychologiczne skutki uczestnictwa w wypadkach drogowych - wyzwanie dla zdrowia publicznego
Małgorzata Waszkowska, Dorota Merecz
Nofer Institute of Occupational Medicine, Łódź, Poland

Artykuł przedstawia problematykę psychologicznych konsekwencji wypadków drogowych i konieczności wspierania ofiar tych zdarzeń i ich rodzin. Najczęstszymi psychologicznymi konsekwencjami wypadków są: zaburzenia zdrowia psychicznego, nadużywanieśrodków psychotropowych oraz zakłócenia funkcjonowania zawodowego. Dlatego konieczne jest dokonanie zmian systemu bezpieczeństwa ruchu drogowego i uzupełnienie go o system wsparcia dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin. Osiągnięcie tego celu jestmożliwe poprzez stworzenie warunków do prowadzenia wielodyscyplinarnych badań dotyczących skutków wypadków drogowych. Dane z tych badań powinny pozwolić na tworzenie efektywnych programów leczenia i rozwinięcie instytucjonalnego wsparcia ofiar wypadków i ich rodzin. Niektóre ze sposobów pomocy, jak wczesna interwencja u ofiar wypadków już podczas hospitalizacji, wsparcie dla sprawców wypadków, którzy nie doznali obrażeń oraz krewnych śmiertelnych ofiar zdarzeń drogowych możliwe są do wprowadzenia już dziś.

mental health, psychological disturbances, road accidents