Zalecenia | Pytania i odpowiedzi


Pytanie/problem:
Czy orzeczenie lekarskie wydane dla celów Kodeksu pracy (badania profilaktyczne) powinno w miejscu przewidzianym na określenie stanowiska pracy dodatkowo zawierać wpisy wybranych czynników/narażeń szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia (np. praca na wysokości, kierowanie autem, obsługa wózków widłowych)?  

Udzielona odpowiedź:
W odpowiedzi na powyższe pytanie informujemy, że wzór orzeczenia lekarskiego o braku bądź istnieniu przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na określonym stanowisku reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.
Zgodnie z § 2 ustęp 5 ww. rozporządzenia, badania profilaktyczne kończą się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym:
1) brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku albo
2) istnienie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku
- w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.
Przytoczony przepis prawa wyraźnie wskazuje, że w orzeczeniu lekarskim jest mowa o stanowisku pracy, a nie o warunkach pracy czy występujących na danym stanowisku czynnikach szkodliwych, uciążliwych czy niebezpiecznych dla zdrowia. Dlatego też, opisana w pytaniu sytuacja nie powinna mieć miejsca. Jeśli pracodawca koniecznie chce by w wydanym orzeczeniu była zawarta informacja o braku przeciwwskazań do pracy w konkretnych warunkach pracy, może w wydawanym przez siebie skierowaniu na badania profilaktyczne nazwać szczegółowo stanowisko pracy, np. pracownik kierujący autem i pracujący na wysokości powyżej 3 metrów. Lekarz wydający orzeczenie wpisuje bowiem w orzeczenie lekarskie nazwę stanowiska pracy, podaną przez pracodawcę w skierowaniu na to badanie.

powrót

Szczególnie polecamy

------
Nasze wydawnictwa

Formularz zwrotny

Masz spostrzeżenia dotyczące strony?

wypełnij formularzStrzałka


Copyright © 2008 IMP