Zalecenia | Pytania i odpowiedzi


Pytanie/problem:
Czy kandydat na kategorię na przykład B prawa jazdy, który nie ma ukończonych 18 lat musi zgłosić się na badanie lekarskie z jednym z rodziców lub opiekunów prawnych?
Czy oświadczenie o stanie zdrowia musi w tym przypadku podpisać kandydat i jeden z rodziców?

Udzielona odpowiedź:
Przepisy dotyczące badań lekarskich osób kierujących pojazdami nie uwzględniają takiej sytuacji, za wyjątkiem zapisu art. 78 ustawy o kierujących pojazdami, zgodnie z którym, w przypadku niepełnoletniego kandydata, ucznia i słuchacza, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 7 i 8 oświadczenie, w formie ankiety, dotyczące stanu zdrowia wypełnia rodzic w rozumieniu art. 4 pkt 19 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.
Należy zauważyć, że osoby niepełnoletnie nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych. Może to przemawiać za rozważaniem takiego sposobu postępowania, w którym w przypadku osoby niepełnoletniej oświadczenie dotyczące stanu zdrowia powinien podpisać rodzic (analogicznie do zapisów dotyczących niepełnoletnich uczniów), tym bardziej, że jest ono składane pod rygorem odpowiedzialności karnej  z art. 233 Kodeksu  karnego.
Odnosząc się do kwestii obecności rodzica podczas badania lekarskiego, zgodnie z przepisem art. 32 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, lekarz może przeprowadzić badanie lub udzielić innych świadczeń zdrowotnych po wyrażeniu zgody przez pacjenta. Jeżeli pacjent jest małoletni wymagana jest zgoda jego przedstawiciela ustawowego. Zgodnie z przepisem art. 17 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, pacjent, w tym małoletni, który ukończył 16 lat, ma prawo do wyrażenia zgody na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych przez lekarza. Biorąc pod uwagę konieczność uzyskania podwójnej zgody, tj. przedstawiciela ustawowego małoletniego i samego małoletniego, który ukończył 16 lat, konieczna jest obecność przedstawiciela ustawowego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych osobie niepełnoletniej. Według innych interpretacji zgoda przedstawiciela ustawowego może być wyrażona pisemnie i jeśli lekarz nie ma wątpliwości, że osoba niepełnoletnia przyszła do niego za aprobatą rodzica, może udzielić jej świadczeń zdrowotnych, a obecność rodzica przy badaniu nie jest wówczas konieczna.

powrót

Szczególnie polecamy

------
Nasze wydawnictwa

Formularz zwrotny

Masz spostrzeżenia dotyczące strony?

wypełnij formularzStrzałka


Copyright © 2008 IMP