Zalecenia | Pytania i odpowiedzi


Pytanie/problem:
Jakie orzeczenie należy wydać w przypadku, gdy na okresowe badanie lekarskie zgłosi się kobieta w ciąży a skierowanie w swojej treści zawiera narażenia ujęte w „wykazie prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią”, stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią?

Udzielona odpowiedź:

W przypadku stwierdzenia u kobiety w ciąży bądź karmiącej dziecko piersią przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania dotychczasowej pracy, lekarz ma obowiązek wydać odpowiednie zaświadczenie lekarskie, którego treść określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 marca 2006 r. w sprawie sposobu i trybu wydawania zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią. Powyższe zaświadczenie wydawane jest przez lekarza na wniosek pracownicy, pracodawcy albo z inicjatywy lekarza, niezwłocznie po powzięciu wiadomości o ciąży bądź karmieniu dziecka piersią. Wskazuje ono na konieczność:
  1. przeniesienia pracownicy do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnienie ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy albo
  2. zmianę warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy lub skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy do innej pracy, a jeżeli to niemożliwe, zwolnienie jej na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.
Niestety przepisy prawa nie określają sposobu przekazywania omawianego zaświadczenia pracodawcy oraz trybu odwoławczego. Dlatego też, w przypadku stwierdzenia podczas okresowych badań profilaktycznych u kobiety w ciąży bądź karmiącej dziecko piersią przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania dotychczasowej pracy, praktycznym rozwiązaniem wydaje się być wydanie orzeczenia o niezdolności do wykonywania pracy na określonym stanowisku (według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy) oraz omawianego wyżej zaświadczenia. Ten drugi dokument powinien być wydany pracownicy w dwóch egzemplarzach, z którego jeden powinna ona przekazać swojemu pracodawcy.
Dalsze postępowanie będzie uzależnione od pracodawcy, a dokładniej od możliwości przeniesienia pracownicy do innej pracy. Należy zauważyć, że zgodnie z art. 229 Kodeksu pracy pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. W związku z powyższym pracodawca powinien wystawić kolejne skierowanie na badanie profilaktyczne, w którym określa nowe czynniki szkodliwe i uciążliwe dla zdrowia, spełniające kryteria określone w „wykazie prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią”, stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią (Dz.U. z 2017 r. poz. 796). Dopiero po przeprowadzeniu kolejnego badania, lekarz może wystawić orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy.


powrót

Szczególnie polecamy

------
Nasze wydawnictwa

Formularz zwrotny

Masz spostrzeżenia dotyczące strony?

wypełnij formularzStrzałka


Copyright © 2008 IMP