Zalecenia | Pytania i odpowiedzi


Pytanie/problem:
Czy zakres badania dla celów sanitarno-epidemiologicznych powinien obligatoryjnie obejmować badanie kału na nosicielstwo pałeczek Salmonelli i Shigelli?

Udzielona odpowiedź:

Obligatoryjność przeprowadzania badań dla celów sanitarno-epidemiologicznych jest regulowana ustawą z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Badania te dotyczą między innymi uczniów, studentów i doktorantów kształcących się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby oraz osób podejmujących lub wykonujących prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), do prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby należą:

  • prace na stanowiskach związanych m.in. z ciągłym (t.j. stałym, bezpośrednim i bliskim) kontaktem z innymi osobami stwarzające zagrożenie przeniesienia zakażenia drogą kropelkowo-powietrzną i powietrzno-pyłową na inne osoby,
  • czy też na stanowiskach związanych z wytwarzaniem, pakowaniem, dystrybucją lub przechowywaniem nieopakowanej żywności, a także przygotowaniem i wydawaniem posiłków, myciem naczyń i pojemników przeznaczonych na żywność.
W obecnie obowiązujących przepisach prawa brak jest szczegółowych informacji, jakie grupy zawodowe powinny podlegać omawianym badaniom, jaki powinien być ich zakres oraz jak często należy im się poddawać. Poprzednio obowiązujące zapisy prawa regulujące omawiane kwestie (tj. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych, Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie wykazu czynników chorobotwórczych oraz stanów chorobowych spowodowanych tymi czynnikami, którymi zakażenie wyklucza wykonywanie niektórych prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby) nie obowiązują już od 2012 roku.

Przeprowadzając omawiane badanie lekarskie, wobec braku odpowiednich aktów prawnych, należy kierować się aktualną wiedzą medyczną. W rekomendacjach innych krajów nie zaleca się rutynowego badania na nosicielstwo pałeczek Salmonelli i Shigelli. Powyższe argumentuje się faktem, że bezobjawowe nosicielstwo pałeczek Salmonelli odgrywa znikomą rolę w transmisji choroby, przewlekłe nosicielstwo po przebyciu infekcji żołądkowo-jelitowej jest rzadkie, a ilość bakterii jest niewielka. Ponadto negatywny wynik wykonanego badania oznacza tylko brak bakterii w próbce kału pobranej w dniu badania i w żaden sposób nie wyklucza możliwości nabycia choroby w późniejszym okresie.
Reasumując, w chwili obecnej brak jest przesłanek prawnych i medycznych do rutynowego wykonywania badania kału na nosicielstwo pałeczek Salmonelli i Shigelli, a omawiane badanie laboratoryjne należałoby zarezerwować dla przypadków, w których istnieje wysokie prawdopodobieństwo występowania choroby.

powrót

Szczególnie polecamy

------
Nasze wydawnictwa

Formularz zwrotny

Masz spostrzeżenia dotyczące strony?

wypełnij formularzStrzałka


Copyright © 2008 IMP