Zalecenia | Pytania i odpowiedzi


Pytanie/problem:
Czy orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami silnikowymi wystawione uczniowi szkoły ponadpodstawowej, prowadzącej kształcenie w zawodzie, dla którego podstawa programowa kształcenia przewiduje przygotowanie do uzyskania umiejętności kierowania pojazdem silnikowym powinno być opatrzone dwiema pieczęciami lekarskimi – dokumentującymi uprawnienia do przeprowadzania badań profilaktycznych i do badań lekarskich kierowców?

Udzielona odpowiedź:
Zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt 7 ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r. (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1268) badania lekarskie kandydatów do szkoły ponadpodstawowej lub uczniów szkoły ponadpodstawowej, prowadzącej kształcenie w zawodzie, dla którego podstawa programowa kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, przewiduje przygotowanie do uzyskania umiejętności kierowania pojazdem silnikowym lub do uzyskania kwalifikacji do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy i umiejętności kierowania pojazdem silnikowym lub realizującej przygotowanie do uzyskania umiejętności kierowania pojazdem silnikowym w ramach dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, wykonuje się w ramach realizacji zadania służby medycyny pracy, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1175). Badania te mogą przeprowadzać lekarze, o których mowa w art. 9 ust. 1 i 2 tej ustawy (lekarze uprawnieni do przeprowadzania badań profilaktycznych o których mowa w przepisach Kodeksu pracy), którzy dodatkowo posiadają uprawnienia do przeprowadzania badań lekarskich kandydatów na kierowców i kierowców określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców z dnia 29 sierpnia 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1659).
Przepisy prawa nie precyzują jednak jak powinno wyglądać udokumentowanie posiadania przez lekarza tych dwóch uprawnień w wydawanym orzeczeniu lekarskim, którego wzór określa załącznik nr 9 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców z dnia 29 sierpnia 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1659). Należy zauważyć, że wzór orzeczenia przewiduje tylko podpis, imię i nazwisko oraz numer wpisu do ewidencji uprawnionych lekarzy i numer prawa wykonywania zawodu uprawnionego lekarza.
Wychodząc jednak na przeciw oczekiwaniom organów właściwych do wydania dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami, wydając orzeczenie lekarskie w omawianym przypadku, można je oznaczyć dwiema pieczęciami lekarskimi (czy innym rodzajem oznaczenia):

  1. potwierdzającą uprawnienia do badań lekarskich kandydatów na kierowców i kierowców wynikających z Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców z dnia 29 sierpnia 2019 r.
  1. potwierdzającą uprawnienia do przeprowadzania badań profilaktycznych, o których mowa w przepisach Kodeksu pracy (której wzór jest określony w załączniku nr 6 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy z dnia 30 maja 1996 r (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2067)).

Powyższe podejście niewątpliwie ułatwi organom wydającym dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami możliwość weryfikacji uprawnień lekarzy wydających orzeczenia lekarskie. Warto dodać, że podobne rozwiązanie z użyciem dwóch pieczęci lekarskich funkcjonuje z powodzeniem w przypadku badań lekarskich kierowców wykonujących przewóz drogowy i podlegającym przepisom Ustawy o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 r.
powrót

Szczególnie polecamy

------
Nasze wydawnictwa

Formularz zwrotny

Masz spostrzeżenia dotyczące strony?

wypełnij formularzStrzałka


Copyright © 2008 IMP