6/4/2.1.2/NPZ/2016/312/1656 | H-COM | Zintegrowany system opracowania i wdrożenia infrastruktury informatycznej w ochronie zdrowia pracujących | UHI | DIARY | E-CAPACIT8


„Paszport zdrowej kobiety w profilaktyce chorób nowotworowych”

Akronim: DIARY
Program INNOWACJE SPOŁECZNE (II konkurs)
Nr umowy: IS-2/94/NCBR/2015

Kierownik projektu: dr hab. Marta Wiszniewska, prof. IMP

W odpowiedzi na niekorzystne trendy dotyczące częstości zachorowań i śmiertelności związanych z chorobami nowotworowymi u kobiet w Polsce, podejmowane są profilaktyczne programy zdrowotne finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia oraz przez Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych koordynowany przez Ministerstwo Zdrowia. Jednakże świadomość zdrowotna i zgłaszalność na badania profilaktyczne są w Polsce niewystarczające, w związku z tym istnieje konieczność podjęcia działań długofalowo poprawiających zachowania prozdrowotne w naszym społeczeństwie.

Wobec powyższego, istnieje potrzeba wzmocnienia działań zwiększających wykrywalność nowotworów piersi, szyjki macicy i jajnika stanowiących istotny problem zdrowotny w populacji kobiet w Polsce. Założenia niniejszego projektu obejmują wspieranie działań profilaktycznych w wykrywaniu niektórych typów nowotworów, które zostały wytypowane na podstawie istotnego odsetka częstości zachorowań i śmiertelności w populacji kobiet oraz na podstawie możliwości wdrożenia działań profilaktycznych. Proponowane w projekcie rozwiązanie przyczyni się w głównej mierze do szeroko rozumianej profilaktyki nowotworowej wpływając na zmniejszenie liczby zgonów poprzez wykrycie nowotworów we wczesnym stadium zaawansowania, które znacznie poprawia rokowanie co do wyleczenia lub pięcioletniego przeżycia chorych, zwiększy szansę na wyzdrowienie i powrót do społeczeństwa zarówno pod względem społecznym, jak i zawodowym.

Celem projektu jest włączenie profesjonalistów zajmujących się ochroną zdrowia pracujących w profilaktykę niektórych typów nowotworów poprzez opracowanie modelu działań profilaktycznych trwale zintegrowanego z opieką profilaktyczną uwzględniającą różne aspekty zdrowia pracowników. Aby zwiększyć skuteczność podjętej inicjatywy w działania profilaktyczne zostaną włączeni również lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Innowacyjność projektu polega na kompleksowym podejściu do ochrony zdrowia pracowników oraz włączenia wszystkich służb do aktywnych działań na rzecz profilaktyki i promocji zdrowia pracujących. Nacisk zostanie również położony na zwiększenie świadomości zdrowotnej poprzez stałą edukację, która jest nieodłącznym i niezwykle skutecznym elementem profilaktyki.
Cel projektu zostanie zrealizowany poprzez integrację działań pracodawców, służby medycyny pracy i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie:
- profilaktyki zdrowotnej;
- promocji zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki niektórych typów nowotworów;
- współpracy służby medycyny pracy ze specjalistami z dziedziny medycyny rodzinnej, ginekologii i onkologii.

W ramach projektu zostanie opracowany „paszport zdrowej kobiety”, który zawierać będzie kalendarz i plan profilaktycznych badań lekarskich i diagnostycznych, których przeprowadzanie oparte zostanie na podstawie najnowszych wytycznych towarzystw naukowych w zakresie profilaktyki poszczególnych nowotworów oraz krótkie podsumowanie wywiadu medycznego pacjentki, ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka chorób nowotworowych. Opracowane zostaną programy kampanii edukacyjnych propagujących działania profilaktyczne przygotowane do wdrożenia w zakładach pracy, podstawowych jednostkach medycyny pracy oraz jednostkach podstawowej opieki zdrowotnej. Elementem innowacyjnym będzie opracowanie modelu profilaktyki wybranych typów nowotworów zintegrowanego z systemem ochrony zdrowia pracujących. Proponowane rozwiązanie kwestii profilaktyki nowotworowej wśród kobiet ma za zadanie być bardziej efektywne niż działania dotychczas stosowane, równocześnie odpowiada ono na zapotrzebowanie społeczne oraz spowoduje trwałą zmianę zachowań prozdrowotnych wśród kobiet w wieku produkcyjnym. Dzięki wdrożeniu proponowanych rozwiązań w praktyce, nastąpi znaczna poprawa jakości życia społeczeństwa, nie tylko kobiet ale również ich partnerów, rodzin, znajomych, ogólnie pojętego otoczenia.


Projekt finansowany  przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
w ramach programu Innowacje Społeczne 


Szczególnie polecamy

------
Nasze wydawnictwa

Formularz zwrotny

Masz spostrzeżenia dotyczące strony?

wypełnij formularzStrzałka


Copyright © 2008 IMP