EMPOWER | 6/7K/6/NPZ/2016/312/1716 | EFFECT


EFFECT - Enhancing the effectiveness of work - life balance initiatives use
(pol. Zwiększenie skuteczności inicjatyw: równowaga praca - życie)


Projekt ma na celu zbadanie społecznych, organizacyjnych oraz indywidualnych uwarunkowań wykorzystania inicjatyw służących zachowaniu zdrowej równowagi pomiędzy pracą i innymi dziedzinami życia (Work-Life Balance, WLB). W projekcie postawiono następujące pytania badawcze:

(1) Jak WLB jest rozumiany przez ludzi  o różnych postawach wobec ról płciowych kulturowym funkcjonujących w odmiennym kulturowo środowisku społecznym? Jakie są kryteria pożądanego przez nich WLB,
(2) Jakie są najlepsze predyktory wykorzystania istniejących już programów czy ofert WLB: kultura organizacji, model rodziny lub etap kariery, indywidualne wartości, role płciowe, orientacja i zgodność postaw partnerów wobec ról płci?
(3) W jakim stopniu pozytywne i negatywne interakcje między pracą a domem oraz domem a pracą wpływają na postrzeganie WLB?,
(4) Które z istniejących inicjatyw WLB są uniwersalne i niezależne od kulturowego i gospodarczego kontekstu?, oraz
(5) W jaki sposób stosunek partnerów do równości płci wpływa na adaptacyjne strategie rodziny oraz na  ich postrzeganie potrzeby świadczeń z zakresu WLB i ich wykorzystania?

Proponowany projekt jest wielopłaszczyznowym  badaniem łączącym perspektywę indywidualną, kulturową i organizacyjną w analizowaniu uwarunkowań korzystania z rozwiązań WLB. Projekt badawczy obejmuje zarówno badania grup fokusowych oraz badania ankietowe. Integracja tych dwóch rodzajów metodologicznego podejścia umożliwia kompleksowe badanie zjawisk, które znajdują się w zakresie naszego zainteresowania.

Do grup fokusowych będziemy rekrutować polskich migrantów zarobkowych w Norwegii, którzy sprawują opiekę nad dziećmi w wieku 0-6 lat w Norwegii lub w Polsce bądź w obu oraz polskich pracowników w Polsce, którzy nigdy nie żyli za granicą (12 grup fokusowych). W  prospektywnym badaniu ilościowym weźmie udział 600 pracowników dużych firm i 200 z sektora MŚP.
Wyniki projektu poszerzą zakres wiedzy dotyczącej równowagi praca-życie i pozwolą na określenie warunków dla skutecznego wdrażania praktyk / inicjatyw dotyczących równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.

Badanie realizowane jest przez konsorcjum w skład którego wchodzą:
lider projektu: Instytut Medycyny Pracy w Łodzi
partnerzy: NOVA Norwegian Social Research oraz Policy and Social Research AS

Czas trwania:  01.10.2013 - 31.07.2016

Kierownik: dr Dorota Merecz-Kot: Dorota.Merecz-Kot@imp.lodz.pl
Strona internetowa: http://work-life-balance.com.pl


Projekt finansowany ze środków funduszy norweskich, w ramach programu Polsko-Norweska Współpraca Badawcza realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Zapisz
Szczególnie polecamy

------
Nasze wydawnictwa

Formularz zwrotny

Masz spostrzeżenia dotyczące strony?

wypełnij formularzStrzałka


Copyright © 2008 IMP