MEDIRAD | 6/4/3.1b/NPZ/2017/312/606 | DoReMi | OPERRA


DoReMi – Low Dose Research towards Multidisciplinary Integration

Grant uzyskany został w ramach 3-go naboru na dodatkowego partnera w projekcie DoReMi (‘Low Dose Research towards Multidisciplinary Integration’). Celem projektu DoReMi jest promowanie integracji badań w Europie na temat zagrożeń zdrowotnych wynikających z małych dawek promieniowania jonizującego (występujących w środowisku naturalnym, w środowisku pracy lub otrzymywanych w trakcie procedur medycznych), które pozwolą wyjaśnić kluczowe dla całego systemu ochrony zdrowia zagadnienia, jak zależność/ci dawka-odpowiedź dla efektów nowotworowych i nienowotworowych, zróżnicowanie ryzyka w zależności od wieku, wrażliwość tkanek na nowotwory oraz ryzyko występowania efektów nienowotworowych.

Badania przeprowadzone w USA, Malezji, Francji i Finlandii zgodnie wykazały zwiększone ryzyko występowania zmętnień soczewek ocznych w tej grupie zawodowej, ale nie były w stanie oszacować zależności dawka-odpowiedź ze względu słabą moc statystyczną badań w kohortach narodowych. Połączenie kohort z wcześniejszych badań do celów wspólnej analizy jest niemożliwe ze względu na: niespójne metody dotyczące klasyfikacji zmętnień w soczewkach ocznych, różne czynniki ryzyka uwzględnione w badaniach oraz  brak oceny dawki lub wątpliwe metody wykorzystane do jej szacowania (np. w oparciu o dozymetrię całego ciała w przypadku, gdy dozymetr noszony był pod fartuchem).

W związku z tym aby odpowiedzieć na fundamentalne pytanie o deterministyczny czy stochastyczny charakter zmętnień soczewek ocznych niezbędne jest przeprowadzenie nowych badań epidemiologicznych na dużą skalę np. w ramach projektu europejskiego. W związku
z powyższym  w ramach dotychczas realizowanych w projekcie DoReMi zadań ujednolicono metodologię służącą stworzeniu europejskiej kohorty lekarzy kardiologów i radiologów interwencyjnych mającą na celu wyznaczenie krzywej dawka-odpowiedź dla efektów nienowotworowych takich jak zaćma. Między innymi, w oparciu o doświadczenia z wcześniej zrealizowanych, niezależnych badań na kohortach narodowych we Francji (projekt O'CLOCK)
i Finlandii, opracowano jednolity protokół do badań. W szczególności, przygotowano kwestionariusz do badań epidemiologicznych, który uwzględnia wszystkie istotne czynniki zakłócające , kwestionariusz do badań oftalmologicznych oraz opracowano dwa sposoby rekonstrukcji dawki w soczewce oka: a) w oparciu o kwestionariusz zawodowy oraz b)
w oparciu o dane z dozymetrii całego ciała, w przypadku gdy dozymetr noszony jest na fartuchu ołowiowym. Dla celów przyszłego projektu europejskiego niezmiernie istotne jest przetestowanie opracowanych metod. Jednym z kolejnych celów projektu DoReMi, realizowanym przez Instytut Medycyny Pracy im. J. Nofera w Łodzi w powyższym grancie, jest przetestowanie tej metodologii poprzez przeprowadzenie pilotażowych badań epidemiologicznych w grupie lekarzy kardiologów interwencyjnych w Polsce oraz walidacja opracowanych metod retrospektywnej oceny dawki skumulowanej w soczewce oka poprzez zaplanowanie pomiarów dozymetrycznych
z udziałem zrekrutowanych do badań lekarzy.

Wyniki uzyskane w ramach tego projektu pozwolą lepiej zaplanować wieloośrodkowe badanie europejskie poprzez wcześniejszą identyfikację problemów związanych z realizacją tego typu badań epidemiologicznych na różnym ich etapie, a co najistotniejsze, pozwolą ocenić niepewności związane z retrospektywną oceną dawki na soczewkę oczu, co będzie miało kluczowe znaczenie dla wyznaczenia krzywej dawka – odpowiedź i w rezultacie odpowiedzi na pytanie, czy zaćma jest deterministycznym czy też stochastycznym efektem działania promieniowania jonizującego. Co więcej, zrekrutowana do badań epidemiologicznych grupa lekarzy kardiologów interwencyjnych zostanie automatycznie włączona do kohorty europejskiej, dzięki czemu włączymy się w nurt debaty dotyczącej najważniejszych zagadnień dla radiobiologii i ochrony radiologicznej.

Kierownik Projektu: dr Joanna Domienik: Joanna.Domienik@imp.lodz.pl

Szczególnie polecamy

------
Nasze wydawnictwa

Formularz zwrotny

Masz spostrzeżenia dotyczące strony?

wypełnij formularzStrzałka


Copyright © 2008 IMP