Biografia | Publikacje | Medal im. prof. J. Nofera | Cyfryzacja dorobku
 

Prof. dr med. Jerzy Nofer
patron Instytutu Medycyny Pracy
w Łodzi 


27 sierpnia 2016 roku przypada 100. rocznica urodzin Jerzego Nofera, którego imię nosi Instytut Medycyny Pracy w Łodzi.  Prof. dr med. Jerzy Nofer to postać nierozerwalnie związana z medycyną pracy i z naszym Instytutem.

Ustanowienie medycyny pracy nową specjalizacją medyczną w 1958 r. było w znacznym stopniu zasługą prof. Jerzego Nofera. To właśnie on był inicjatorem jej utworzenia, twórcą pierwszych programów specjalizacyjnych i systemu szkolenia podyplomowego lekarzy specjalistów medycyny pracy. To on też był pomysłodawcą pierwszych szkoleń kadr pracowników służb sanitarno-epidemiologicznych, programów nauczania studentów w zakresie medycyny pracy, metodyki nadzoru fachowego nad służbami zajmującymi się ochroną zdrowia pracowników i metodyką profilaktycznych badań lekarskich w przemysłowej służbie zdrowia, którymi do dnia dzisiejszego trudni się Instytut.

Status Ośrodka Referencyjnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), którym może pochwalić się Instytut jest również zasługą profesora Nofera. Był on bowiem autorem jednego z największych osiągnięć swoich i Instytutu – opracowania międzynarodowego programu oceny toksyczności nowych substancji i technologii chemicznych i wygrania przetargu na jego realizację w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (United Nations of Development Programme). Pomyślny przebieg i wysoka ocena programu w 1975 r. zadecydowały o przyznaniu Instytutowi statusu Ośrodka Referencyjnego WHO, który to status Instytut posiada do dziś.

Profesor Jerzy Nofer pełnił funkcję dyrektora Instytutu Medycyny Pracy w latach 1955-1977 z roczną przerwą w latach 1961-1962. Ku jego czci Instytut Medycyny Pracy w Przemyśle Włókienniczym i Chemicznym w 1983 r. otrzymał nazwę: "Instytut Medycyny Pracy w Przemyśle Włókienniczym i Chemicznym imienia prof. dra med. Jerzego Nofera" (Zarządzenie Nr 34 Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 1983 r.).

Szczególnie polecamy

------
Nasze wydawnictwa

Formularz zwrotny

Masz spostrzeżenia dotyczące strony?

wypełnij formularzStrzałka


Copyright © 2008 IMP